Blog poświęcony mojej pasji jaką jest zbieranie, restaurowanie i tworzenie lalek.
Wszystkie zdjęcia na blogu są mojego autorstwa, chyba że jest inaczej wtedy podane jest źródło zdjęcia.
Jeżeli chcesz wykorzystać jakieś zdjęcie- zapytaj

poniedziałek, 29 sierpnia 2011

Nowy blog

Ponieważ moja kolekcja Lalek Regionalnych rozrasta się w tempie expresowym postanowiłam przemianować mój stary, nieaktywny blog robótkowy na aktywny poświęcony wyłącznie Lalkom Regionalnym.
Obecnie walczę z 50 "osobową" zawartością pudła o wysokim stanie zakurzenia.
W miarę postępu robót postaram się pokazać wszystkie nowe rezydentki, a także dobrze już zadomowione rezydentki szklanej gabloty.

http://lalkiregionalnewklinicelalek.blogspot.com/
niedziela, 21 sierpnia 2011

Marionetki FalkoShow

Wczoraj w ramach festiwalu Karpaty Offer wystąpił Pan Krzysztof Falkowski twórca Teatru Animacji FalkoShow.
Kto często bywa w Krakowie na pewno kojarzy charakterystyczną scenę i lalki P. Krzysztofa.
O samym Artyście możecie poczytać tutaj  http://falkoshow.pl/marionetki/   na stronie można znaleźć aktualności, informacje o Artyście, a także fragmenty spektakli i występów.

Poniżej występ Elvisa ( materiał ze strony P Krzysztofa)
Marionetki to lalki teatralne, poruszane od góry za pomocą krzyżaka do którego na niciach przymocowane są poszczególne części ciała lalki- bez aktora są smętnie zwisającymi kukiełkami , za to w sprawnych rekach artysty  ożywają.
Nie mogłam sobie odmówić zrobienia zdjęć i oglądnięcia dokładnego lalek, a dzięki uprzejmości Artysty mogę się nimi podzielić z czytelnikami bloga.
Marionetki różnią się od typowych kolekcjonerskich lalek- to lalki pracujące- ich urok i czar można w pełni docenić dopiero w trakcie występu to człowiek nadaje im życie i porywa w świat iluzji gdzie na naszych oczach lalki śpiewają, tańczą, grają na instrumentach.

Lalki podróżują wraz z Lalkarzem w skrzyni, która zarazem jest sceną zapakowane w ochronne futerały- poniżej zdjęcia z przygotowań do występu.


Po rozwieszeniu wokół sceny każda lalka jest wypakowywana, oglądana i sprawdzana czy pod względem technicznym wszystko jest OK


Drobne poprawki fryzury

Mała rozgrzewka i próba głosu przed występem


Lalki wykonane są przez plastyków, z którymi współpracuje Artysta.
Są bardzo skomplikowane, a zarazem delikatne. Krzyżak za pomocą którego poruszane są lalki w tym przypadku to rozbudowane urządzenie, co daje duże możliwości animacyjne.
Nie wiedzieć czemu największe wrażenie na mnie zrobiła Tina, choć każdy występ i każda lalka bardzo mi się podobały.
W przerwie między występami lalki chętnie pozowały do zdjęć ;)


Kiedy wszystko zostało sprawdzone występ czas zacząć
Jako pierwszy na scenie zaprezentował się saksofonista Kenny Garrett


Następna na scenie pojawiła się Celine Dion
Zaraz po niej sceną zawładną Elvis, choć początkowo wydawał się nieco niezdecydowany- po krótkiej naradzie jednak wystąpił
Kolejny występ Elton rozpoczął od przywitania się z publicznościąPo Eltonie wystąpiła Tina Turner ciesząca się świetną kondycją

Gwiazdą programu był MJ
Wszystkich odwiedzających Kraków zachęcam do zaglądnięcia na Rynek Główny i sprawdzenia czy przypadkiem między Sukiennicami a Kościołem Św. Wojciecha akurat nie występuje P Krzysztof ze swoimi lalkami.